Przyczyny zajadów

Przyczyn powstawania zajadów jest wiele.W zależności od wieku, stanu organizmu, diety, ogólnego stanu zdrowia oraz trybu życia należą do nich:

  • Zła higiena jamy ustnej i problemy stomatologiczne – próchnica, wady zgryzu, rzadkie mycie zębów, a także źle dopasowane protezy dentystyczne mogą powodować zajady. Decydująca jest tutaj obecność szkodliwych bakterii. U osób z problemami natury dentystycznej, w kącikach ust może zbierać się ślina z resztkami jedzenia, co stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Niedopasowane protezy dentystyczne mogą dodatkowo drażnić mechanicznie kąciki ust.
  • Obecność bakterii i grzybów w kącikach ust – może przyczynić się do powstania zajadów. Pojawia się często w stanach obniżonej odporności.
  • Błędy żywieniowe i niezbilansowana dieta – zajady stosunkowo często pojawiają się u tych osób, które niewłaściwie się odżywiają. Tylko zbilansowana dieta dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i minerały, które także zapewniają skórze prawidłową funkcję i wygląd.
  • Długotrwałe stosowanie antybiotyków – powoduje zaburzenia w wytwarzaniu niektórych witamin przez organizm.
  • W przypadku nietolerancji na metale – bywa, że przyczyną zajadów może być substancja pochodzenia zewnętrznego, np. metal, z którego wykonane są sztućce. Wykazano, że zajady pojawiają się częściej u tych osób, których organizm nie toleruje niklu.